شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده

آباده

      شهرستان آباده شمالی‌ترین شهرستان استان فارس بوده و مرکز آن شهر آباده است. به استناد کاوش های باستان شناسی، پیشینه سکونت در محدوده فعلی شهرستان آباده به هزاره اول قبل از میلاد بر می‌گردد. در دوره ساسانیان آثار به جا مانده همانند قلعه باستانی ایزدخواست و قصر بهرام در سورمق، شواهد مطمئنی از شکوفایی فرهنگ و تمدن در این محدوده  جغرافیایی است. آباده، کلمه ای فارسی است که اصل این کلمه از واژه آباد گرفته شده و در زبان پهلوی به معنای دایر،برقرار و   باصفا می‌باشد.زبان مردم آباده،عموماً فارسی سلیس می‌باشد. آباده را بیشتر با علم، فرهنگ و هنر مردمش می‌شناسند و از سالیان دورشهره ی استان وکشور بوده است. فرهنگ پرمایه ای که در آن آثارعشق به میهن، علم آموزی و هنر موج می زند. 

صنایع دستی آباده

     در منطقه شهرستان آباده رشته های مختلف صنایع دستی از دیرباز رونق داشته اند که منبت کاری، گیوه دوزی و قالی بافی آباده ،  به عنوان مهمترین این صنایع به لحاظ جایگاه خاصشان در بین صنایع دستی کشور و حتی جهان و داشتن انحصار به نام آباده ، زبانزد هستند.

شرکت تعاونی هنرمندان مهبدهنر آباده

     شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده با تشکلی منسجم از استادکاران، صنعتگران، هنرجویان و هنردوستان رشته های مختلف صنایع دستی، هنرهای سنتی و تجسمی ، فعالیت خود را با کسب مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تحت نظر وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آغاز نموده است. این شرکت با هدف حفظ، ترویج و اشاعه صنایع دستی، هنرهای سنتی و هنرهای تجسمی، تامین نیازهای تخصصی اعضا، بازاریابی و فروش محصولات تولیدی، شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی و برگزاری کلاسها وکارگاه های آموزشی تخصصی و . . . وارد عرصه تعاون و کار گردیده است. مهبدهنر از بدو تاسیس تا کنون گام های بلندی را در این راستا برداشته که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ثبت ملی و بین المللی نشانه جغرافیایی(GI) ”منبت آباده” در سازمان جهانی مالکیت فکریWIPO ( ژنو-سوئیس)

پژوهش و مستند نگاری در رشته های شاخص صنایع دستی آباده از جمله منبت،گیوه، قالی و ...

پیشنهاد دهنده، مستند نگار و کارشناس ثبت فنون منبت آباده در فهرست آثار ملی ناملموس ایران

مجری بازگشایی بنای تاریخی تیمچه صرافیان آباده به عنوان ششمین بازارچه دائمی صنایع دستی کشور(بعد از حدود 40 سال تعطیلی).

کسب عنوان تعاونی برتر استان  و چندین دوره در شهرستان 

مشاور و پرونده نگار ثبت آباده بعنوان شهر جهانی منبت

حضور موفق در چندین نمایشگاه داخلی و بین المللی

بازاریابی و ارائه محصولات در فروشگاه های معتبر صنایع دستی کشور 

برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی صنایع دستی (حضوری و آنلاین)

جهت آشنایی کامل با سایرفعالیت های شرکت و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت اینترنتی شرکت به آدرس wwww.mahbodhonar.ir دیدن فرمایید.