مهبد هنر، دارنده نشان جغرافیایی ملی و بین المللی " منبت آباده"

نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت و شهرت آن بواسطه آن منطقه جغرافیایی می‌باشد، بکار می رود. بطور عام، یک نشانه جغرافیایی شامل نام و محل منشاء کالاهاست. 

نشانه‌های جغرافیایی می‌توانند کیفیت خاص یک محصول را که بواسطه عوامل انسانی که در محل تولید آن محصول وجود دارند، برجسته و نمایان سازند، نظیر سنتها و مهارت‌های خاص تولید . محل منشأ می‌تواند یک روستا، یک شهر، یک منطقه با یک کشور باشد. یک مثال برای کشور کلمه (سوئیس) است که در بسیاری از کشورها بعنوان یک نشانه جغرافیایی برای محصولات ساخت سوئیس بویژه ساعت در نظر گرفته می‌شود.

شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده، با تشکلی منسجم از استادکاران، صنعتگران، هنرجویان و هنردوستان رشته های مختلف صنایع دستی، هنرهای سنتی و تجسمی ، فعالیت خود را با کسب مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تحت نظر وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آغاز نموده است. این شرکت با هدف حفظ، ترویج و اشاعه صنایع دستی، هنرهای سنتی و هنرهای تجسمی، تولید و تامین نیازهای تخصصی اعضا، بازاریابی و فروش محصولات تولیدی، شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی و برگزاری کلاسها وکارگاه های آموزشی تخصصی و . . . وارد عرصه تعاون و کار گردیده است.

مهبد هنر، با افتخار اولین نشانه جغرافیایی را در صنایع دستی کشور طی سال های 92 و 93 ، با عنوان" منبت آباده" به ثبت رسانیده تا به عنوان مالک حقوقی این برند، ضمن تضمین تولید محصولات مرغوب و با اصالت منبت سنتی آباده، مدافع حقوق و منافع هنرمندان تحت پوشش در برخورداری از حمایت های ملی و بین المللی در نقض احتمالی قوانین و حق کپی رایت آثار و محصولات ایشان باشد.

اطلاعات بیشتر را در خصوص نشانه های جغرافیایی، در صفحه زیر بخوانید:

https://choobmood.ir/post-3